Wernisaż "Twórcza Pani 2"

02-14.06.2018, 18:00

CRZ Krzywy Komin i Galeria Wędrująca zapraszają na wspaniałą wystawę malarstwa, rysunku i ceramiki pod tytułem: „Twórcza pani 2”.

Wernisaż tworzą niezwykłe prace wykonane w czasie 3 edycji warsztatów rysunku i malarstwa arteterapii dla nauczycieli. Osoby tworzące dzieła to uczestnicy warsztatów oraz projektu organizowanych w Centrum Arteterapii dla miasta Wrocławia w I LO im. „Danuty Siedzikówny” we Wrocławiu. Wydarzenie zakładało międzypokoleniowy charakter – oznacza to, że zaproszeni artyści należą do starszego, jak też młodego pokolenia. Swoje prace plastyczne wykonali pod okiem specjalistów. Były to zajęcia z malarstwa, rysunku, ceramiki, salsy i tańca Bollywood. Wystawa „Twórcza Pani 2” jest wystawą powarsztatową, w czasie której pokazane zostaną prace wykonane przez uczestników warsztatów oraz przez prowadzących.

Wernisaż odbędzie się 2 czerwca (sobota) 2018 r., o godz.18.00. w Krzywym Kominie przy ul. Dubois 33-35a.
Wystawa będzie trwała od 2 czerwca do 14 czerwca.

W roku 2011 powstała grupa artystyczno – społeczna skupiająca artystów plastyków. Jedną z inicjatyw grupy był projekt ”Galeria Wędrująca”. Jest to miejsce godne uwagi i zainteresowania – zorganizowane zostało już 15 wystaw artystów plastyków. Galeria współpracowała z ośrodkami kultury, galeriami posiadającymi sale wystawowe. Wystawy zorganizowane zostały w „Klubie pod kolumnami”, w „Towarzystwie Miłośników Wrocławia”, w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy „SKiBA”, w „Ekocentrum”, Galerii „Ypsos”, Restauracji „Pochlebna”, Galerii „Piecownia”, Restauracji kubańsko – hiszpańskiej „La Habana” itp.

Głównym założeniem działalności grupy proponowanym  przez „Galerię Wędrującą” jest edukacja z dziedziny kultury i sztuki, wspomaganie lokalnych inicjatyw kulturalnych, wsparcie i promocja wrocławskich artystów plastyków. A przez to kreowanie i promocja Wrocławia, jako ważnego ośrodka życia kulturalnego, uaktywniającego działania artystów plastyków oraz osób biorących udział w projekcie. Grupa artystów chce również przybliżyć młodzieży, osobom dorosłym i seniorom zawód plastyka oraz osoby prowadzącej galerię. Jak również wskazać możliwość pracy w zawodach związanych z plastyką, rzemiosłem artystycznym oraz zainteresować możliwością rozwinięcia swoich artystycznych możliwości.

Wystawę tworzą prace wykonane w czasie 3 edycji warsztatów arteterapii skierowanych dla nauczycieli. Arteterapia –  jest to działanie składające się z  dwóch równoważnych elementów: sztuki (twórczości) i terapii. Uczestnicy sesji arteterapii nie muszą posiadać zdolności artystycznych ani wcześniejszych doświadczeń. Według  Amerykańskiego Stowarzyszenia Arteterapii (The American Art Therapy Association ) arteterapeuta jest to zawód, który wykorzystuje proces tworzenia do polepszenia formy fizycznej, umysłowej i emocjonalnej  osób w każdym wieku.

Arteterapia opiera się na założeniu, że proces twórczy służy autoekspresji, pomaga ludziom rozwiązywać problemy i konflikty, rozwijać umiejętności interpersonalne, kierować własnym  zachowaniem, redukować stres, podnosić samoocenę i samoświadomość, ćwiczyć ewentualne zdolności np.: plastyczne.

Terapeutyczne znaczenie oddziaływania sztuki  było znane od dawna, co potwierdził Arystoteles, twórca koncepcji zwanej katharsis (oczyszczenie, uwolnienie duszy od zła moralnego przez kontakt z dziełami sztuki). Był przekonany, że tą drogą można wyzwolić się od negatywnych uczuć, a więc osiągnąć efekt terapeutyczny. Ale dopiero w ostatnim stuleciu powstała inicjatywa wykorzystania procesu twórczego do celów terapeutycznych. Odnosi się ona do psychologicznych mechanizmów twórczości. Postępowanie takie nazwano „arteterapią”. Służy ona lepszemu poznaniu swojej drogi i powołania, odreagowaniu stresu poprzez uprawianie sztuki. Działa uzdrawiająco i pomaga zrozumieć samego siebie. Pozwala spojrzeć inaczej na siebie i na otaczający świat. W przestrzeni sztuki doświadczamy nowej jakości życia. Piękno odsłania nam świat na nowo i zachęca do oglądania go czystymi oczami.

Już 2 czerwca będziemy mieli zaszczyt przedstawić wernisaż”Twórcza Pani 2″ w naszym Centrum.

Serdecznie zapraszamy!

https://www.facebook.com/events/1593251344124873/

Cena:

DARMOWE

Miejsce wydarzenia:

CRZ Krzywy Komin

ZAPISZ SIĘ

informacja o zapisach
w treści opisu warsztatów