ALE RZEŹBA! Wycieczka do pracowni rzeźbiarskiej

26.11.2021, 14:00-16:00

Fundacja OPEN MIND zaprasza na kolejne bezpłatne wydarzenie w ramach projektu Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło, „Spotkanie z mistrzem”, którego bohaterem będzie Grzegorz Łagowski. W piątkowe popołudnie odwiedzimy jego Pracownię Rzeźbiarską i Odlewnię Artystyczną.

Grzegorz Łagowski  – polski artysta, wrocławianin. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Sankt Petersburgu, w pracowni rzeźby prof. Kubasowa. Na co dzień zajmuje się rzeźbą – najchętniej figuratywną, a preferowanym materiałem jest brąz, choć nie obce są mu także inne, m.in. żeliwo, mosiądz czy kamień. Pracujący głównie stosowaną od czasów starożytnych metodą wosku traconego. Podczas wizyty w jego pracowni rzeźbiarskiej artysta opowie o arkanach sztuki rzeźbiarskiej, a w sąsiadującej odlewni artystycznej zobaczymy także część procesu artystycznego.

Rzeźba to prawdopodobnie jedna z najstarszych sztuk plastycznych. Zachwyca, budzi kontrowersje, wyraża emocje, jest częścią rytuałów, wzbogaca otaczającą przestrzeń. Wykonana z  marmuru, kamienia, drewna, kości słoniowej, brązu i innych stopów metali jest wspaniałą ozdobą, dopełnieniem, niezwykłym dziełem sztuki.

Podczas wycieczki skupimy się na ulubionym materiale naszego gospodarza, brązie, niezwykle wytrzymałym, plastycznym i dającym możliwość odwzorowania najdrobniejszych detali. Dlatego jest powszechnie stosowany właśnie w rzeźbie. „Brąz to jedyny materiał, który, o ile nie zostanie przetopiony, przetrwa dłużej niż kamień – nie rdzewieje, nie wietrzeje, a zielona patyna chroni metal przed warunkami atmosferycznymi na tysiące lat… Obrazy na płótnie czy nawet desce w tej skali czasowej nie mają szans, nawet na ułamek tej „wieczności”…” Marek Czarnecki

W pracowni Grzegorza Łagowskiego powstają różne rzeźby: pomniki, statuetki, rzeźby nagrobne, płaskorzeźby, elementy wystroju wnętrz i małej architektury. Jest autorem wielu realizacji rzeźbiarskich m.in.: realizacja fontanny w Centrum Usług Satelitarnych w Psarach, realizacja pomnika Milesa Davisa w Kielcach, realizacja pomnika św. Wojciecha w Kielcach wraz z Hanną Grabiwodą, realizacja wystroju rzeźbiarskiego Aquaparku w Polkowicach oraz Parku Wodnego w Krakowie, realizacja pomnika ks. J. Popiełuszki w Kielcach. Jego prace znaleźć możemy ponadto w zbiorach prywatnych w Polsce i poza jej granicami. Wśród realizacji znajdziecie także wiele wrocławskich krasnali. 

 ___________________

„Spotkanie z mistrzem” realizowane jest w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

___________________
Informacje i zapisy:

https://www.dolnyslaskwita.pl
https://www.facebook.com/dolnyslaskwita
https://www.instagram.com/dolny.slask.wita

 ___________________
Projekt „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło realizowany jest do 31. grudnia 2021r. Jego najważniejszym celem jest popularyzowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, materialnego i duchowego. Projekt opiera się na przekonaniu, że „tradycyjne”, „ludowe” nie znaczy nudne. W ramach 40 działań prezentowane są wrocławskie i dolnośląskie rzemiosła, rękodzieło i sztuka, a także dolnośląskie tradycje i legendy. Na program składają się warsztaty, spotkania z artystami, rzemieślnikami, etnografami, muzealnikami, specjalistami różnych dziedzin. Wycieczki tematyczne połączone z obchodami po wystawach i warsztatami praktycznymi które przybliżą kulisy pracy artystów, mistrzów rzemiosł i tajniki często zanikających na dziś dzień zawodów, m.in. takich jak zecer, kowal, szewc, drzeworytnik, modystka, tkacz czy też ludwisarz. Są one także okazją do poznania ciekawych miejsc regionu i spotkań z niezwykłymi Dolnoślązakami!

Organizator: Fundacja Open Mind

Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary PrzybylskiPrezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Partnerzy projektu i wydarzeń: Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Huta JuliaLeśna Huta  Muzeum Papiernictwa w Duszkach-Zdroju, Szlak Ginących Zawodów, CRZ Krzywy KominConcordia Design Wrocław ,Miejska Biblioteka Publiczna i. T. Różewicza we Wrocławiu,  DCF Dolnośląskie Centrum FilmoweWrocławskie Wydawnictwo EMKAWydawnictwo Poznańskie Sp. z o. o.Nowe NadodrzeGrupakreatywni.plMuzeum Miejskie WrocławiaZamek Książ,  Edbus – przewozy osobowe, Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego „Tkacze Śląscy” 

Patroni medialni: TVP KulturaTVP 3 WrocławRadio WrocławRadio RAMGazeta WrocławskaWrocliveKocham WrocławMiejsca we Wrocławiudesignteka.plCzas na Wrocław30 minut

fot. Grzegorz Łagowski

fot. Grzegorz Łagowski

 

Cena:

DARMOWE

30 zł zwrotna zaliczka

Ilość miejsc:

5

Miejsce wydarzenia:

Concordia Design Wrocław, Wyspa Słodowa 7

ZAPISY ZAMKNIĘTE