Dni kultury japońskiej - dzień 2

02.08.2015, 11:00 - 14:15

“Zapraszamy na Dni Kultury Japońskiej organizowane przez Ośrodek Debaty Międzynarodowej i CRZ Krzywy Komin”

Logotyp_RODM_Wroclaw_poziom_RGB

Godziny zajęć:
11:00 – 12:00 – Warsztat origami
12:15 – 13:15 – Nauka pisania w alfabetach japońskich
13:45 -14:15 – Nauka jedzenia pałeczkami
  Dodatkową atrakcją warsztatów przewidzianych na 1 i 2 sierpnia będą pokazy sztuki walki kendo, którą zaprezentuje Wrocławskie Stowarzyszenie Kendo

Program warsztatów

I. Warsztaty origami

Choć sztuka składania papieru pochodzi z Chin to właśnie Japończycy rozwinęli ją do perfekcji, do tego stopnia, że dziś origami stanowi część japońskiej kultury. Origami znają w zasadzie wszyscy mieszkańcy tego kraju – nauka tej sztuki jest obowiązkowa w szkole, a jeszcze pół wieku temu stanowiła ona rodzaj zabawy – dzieci tworzyły papierowe baloniki, które odbijali i kopali podobnie jak piłkę.Zapraszamy Państwa (bez względu na wiek!) na warsztaty origami gdzie poznamy podstawy tej sztuki. Każdy będzie miał okazję by sprawić, by z kilku zagięć kartki papieru stworzyć małe dzieło sztuki.

II. Nauka pisania w alfabetach japońskich

Nie jeden, nie dwa, a trzy alfabety służą Japończykom do zapisywania swojego języka. Na warsztatach spróbujemy poznać wszystkie trzy, opowiedzieć czym się od siebie różnią, a przede wszystkim spróbować poćwiczyć samemu, na czym polega zapis japońskich znaków. Dowiemy się też, dlaczego szybciej i wygodniej pisze się na klawiaturze telefonu po japońsku, niż w alfabetach łacińskich…

Do nauki podstaw pisania w alfabetach japońskich zapraszamy wszystkich, bez względu na wiek!

III. Lekcja jedzenia pałeczkami

Zapraszamy Państwa (w każdym wieku!) na trudną, ale niezmiernie ciekawą lekcję jedzenia pałeczkami. Każdy uczestnik będzie miał możliwość poznania prawidłowego chwytu, dzięki któremu jedzenie w ten sposób stanie się bardzo naturalne. Odkryjemy też tajemnicę japońskiego ryżu, oraz dowiemy się też, dlaczego “dzisiejsza młodzież” w Japonii je niechlujnie!

PS Zastanawiali się Państwo jak jeść zupę przy pomocy pałeczek? Odpowiedź na zajęciach!

Prowadzący: Maria Hasegawa

Jej ojciec jest Japończykiem, matka Polką. Większą część życia spędziła w Japonii, jednak obecnie mieszka od 3 lat we Wrocławiu. Ostatnio współpracuje z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej we Wrocławiu, gdzie między innymi prowadziła warsztaty orgiami, sztuki pisania po japońsku oraz warsztaty z nauki jedzenia pałeczkami. Na co dzień zajmuje się politologią i stosunkami międzynarodowymi.

Cena:

DARMOWE

Miejsce wydarzenia:

CRZ Krzywy Komin, Dubois 33-35a, Wrocław

ZAPISZ SIĘ

informacja o zapisach
w treści opisu warsztatów