Europejska Noc Literatury 2017 w Krzywym Kominie

22.04.2017, 17.00-20.00

Podczas 4 urodzin, CRZ Krzywy Komin stanie się przestrzenią otwartą dla miłośników designu, rzemiosła, sztuki i literatury! Zagości u nas VI edycja Europejskiej Nocy Literatury, która uświetni Weekend Zamknięcia Światowej Stolicy Książki UNESCO Poczytaj mi Wrocław. Spotykamy się w pełnym rozkwicie wiosny, dlatego nie dziwi temat przewodni tegorocznej Europejskiej Nocy Literatury jakim jest natura w najróżniejszych przejawach. 22 kwietnia, pomiędzy godz. 17.00 a 20.00 w Krzywym Kominie czekać będziemy na Was z fantastycznym Adamem Ferency, który czytać będzie wybrane opowiadania ze zbioru „Uzdrowiciel”, autorstwa słowackiego prozaika, autora książek dla dzieci Marka Vadasa.   O Uzdrowicielu napisała Marta Soukupová: „Bohaterowie zbioru opowiadań „Uzdrowiciel”poruszają się w innej przestrzeni, w której „normalne” jest to, że śmierć siedzi w kącie karczmy i czeka na swoją ofiarę, duchy rozmawiają z żywymi, umarłym zanosi się dobre wino palmowe, a zmarły ojciec tydzień czeka na swojego najstarszego syna. Na mapie europejskiego czytania oprócz Krzywego Komina, tego dnia znajdzie się jeszcze dziewięć niezwykłych nadodrzańskich miejsc, które polecamy Waszej uwadze:

  1. Inga Žolude Ukojenie dla drzewa Adama | Łotwa czyta: Agnieszka Grochowska Klub Pod Kolumnami, pl. Świętego Macieja 21
  2. Guðmundur Andri Thorsson Miasteczko w Islandii | Islandia czyta: Iza Kuna Łokietka 5 - Infopunkt Nadodrze, ul. Łokietka 5/1
  3. David Foster Wallace Niepamięć | USA czyta: Jacek Poniedziałek Młodzieżowy Dom Kultury Śródmieście, ul. Dubois 5
  4. Tereza Boucková Rok koguta | Czechy czyta: Magdalena Różczka HART - Hostel & Art, ul. Rydygiera 25a (podwórze)
  5. Jussi Valtonen Nie wiedzą, co czynią | Finlandia czyta: Michał Nogaś MiserArt - strefa kreatywna w labiryncie wykluczenia, ul. Cybulskiego 35a (podwórze)
  6. Deborah Levy Gorące mleko | Wielka Brytania czyta: Anna Ilczuk Bar Mewa, ul. Drobnera 4
  7. Miljenko Jergovic Psy nad jeziorem | Chorwacja czyta: Wojciech Mecwaldowski Nadodrzańskie Centrum Wsparcia, ul. Rydygiera 43a (podwórze)
  8. Claudio Magris Postepowanie umorzone | Włochy czyta: Krystyna Czubówna Szkoła Podstawowa Nr 58 im. Wandy Rutkiewicz, ul. Składowa 2-4
  9. Jan Brokken Bałtyckie dusze | Holandia czyta: Jacek Fedorowicz Wydział Fizyki i Astronomii UWr Instytut Fizyki Doświadczalnej, ul. Cybulskiego 36 (dziedziniec)Mapka czytań do pobrania: http://bit.ly/Mapa_CzytanProgram weekendu Poczytaj mi Wrocławhttp://www.wroclaw2016.pl/weekend-literacki-na-zakonczenie-swiatowej-stolicy-ksiazki-unescoWięcej informacji: http://www.wroclaw2016.pl/europejska-noc-literatury-we-wroclawiu Strona wydarzenia: www.wroclaw2016.pl/enlOrganizatorem wydarzenia jest Biuro Wroclaw 2016.

Prowadzący: Adam Ferency

Adam Ferency - na swoim koncie ma ponad osiemdziesiąt ról filmowych. Jest absolwentem warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończył w 1976 r. Bardzo chętnie użycza swojego głosu bohaterom kreskówek. W "Shreku" bezbłędnie oddał charakter okrutnego, ale i pełnego kompleksów lorda Farquaada. Potem był Marek Marucha w "Autach", komisarz Zawadzał w "Czerwonym Kapturku - Prawdziwej historii", kucyk Tadzik w "Zebrze z klasą", Verne w "Skoku przez płot" oraz Czarodziej w "Happy Wkręt". Przez wiele lat występował na deskach warszawskich teatrów Na Woli i Współczesnego. Od 1994 r. jest aktorem Teatru Dramatycznego. Często występuje w Teatrze Telewizji. Można go oglądać w takich przedstawieniach, jak: "Elżbieta Królowa Anglii" Fernanda Brucknera (1984), "Dybuk" Szymona Anskiego (1999), "Muchy" Andrzeja Stasiuka (2000) czy "Nauka o barwach" Tomasza Kubikowskiego (2000). Stale współpracuje również z Teatrem Polskiego Radia. Co roku kreuje kilkanaście znaczących ról w słuchowiskach. Do najciekawszych należą "Ślub" Gombrowicza, "Kartoteka rozrzucona" Różewicza, "Ambasador" i "Kontrakt" Mrożka. Jest laureatem nagrody za "najlepszą rolę męską", którą otrzymał na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za film "Kanalia" (1992) Tomasza Wiszniewskiego. W 2000 roku został uhonorowany nagrodą Wielkiego Splendora, przyznawaną przez zespołu artystycznego Teatru Polskiego Radia za "wybitne kreacje w słuchowiskach i twórczy wkład w rozwój radia artystycznego w Polsce". Wielokrotnie gościł na małym ekranie, dzięki udziałowi w takich serialach, jak: „Boża podszewka” Izabelli Cywińskiej (1997 i 2005), telenowela „Złotopolscy” (od 1998 roku), serial „Kryminalni” (od 2004 roku) oraz sitcom „Niania” (2005-2007, Nagroda Specjalna na Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku). Występy telewizyjne przeplatał rolami filmowymi: w komediach „Fuks” i „Operacja ‘Koza’” (oba z 1999), jako Chan w filmowej i telewizyjnej adaptacji „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana (1999, 2000), Witold w ekranizacji gombrowiczowskiej „Pornografii” w reżyserii Kolskiego (2003) i przeor klasztoru w „Jasminum” (2006, nominacja do Orła) tego samego reżysera, czy wreszcie Malinowski w „Palimpseście” (2006) Konrada Niewolskiego. Ostatnio zagrał w polsko- amerykańskim „Warsaw Dark” Christophera Doyle’a (2007) i w „Kierowcy” (2008) z gwiazdorskim udziałem Christophera Lamberta.

Cena:

DARMOWE

Miejsce wydarzenia:

CRZ Krzywy Komin

ZAPISY ZAMKNIĘTE