KORONKA NA DOLNYM ŚLĄSKU - spotkanie mistrzowskie

14.12.2016, 17:00 - 19:00

Dolny Śląsk Wita.  Rzemiosło! i Laboratorium Designu i Sztuki zapraszają na spotkanie z KORONKĄ NA DOLNYM ŚLĄSKU. Wspólnie z Bożeną Kędzior i Towarzystwem Miłośników Haftu przybliżymy Wam historię i narzędzia niezbędne do tworzenia koronkowych cudów. Posłuchacie o księżnej pszczyńskiej Daisy von Pless, która nie tylko słynęła ze swej wrażliwości w kwestiach społecznych i estetycznych. Wiele czasu i energii poświęcała także działalności na rzecz śląskiego koronkarstwa. Sylwetkę księżnej Daisy podczas jednego ze spotkań pierwszej edycji projektu Drogowskazy. Dolnośląska Mapa Legend i Rzemiosła szeroko przybliżyła  miłośniczka tematu Magdalena Woch z Zamku Książ, który powinien znaleźć się na mapie Waszych wycieczek po Dolnym Śląsku.

Podczas spotkania w CRZ Krzywy Komin, 14 grudnia, od godz. 17.00 będziecie mieli okazję na żywo przyjrzeć się, przetestować na czym polega technika KORONKI KLOCKOWEJ. 

Przykłady autentycznych robótek możecie podziwiać w zachowanym do dziś wzorniku śląskich koronek, dostępnym w bibliotece Cyfrowy Dolny Śląsk.

Koronka klockowa - misterna i fascynująca, należy do najciekawszych i najtrudniejszych technik rękodzieła artystycznego. Historia koronki klockowej sięga XVI wieku, a najszlachetniejsze i najpiękniejsze pochodziły z Flandrii.  Ma swoje charakterystyczne odmiany w różnych zakątkach świata. Wykonywana jest przez splatanie ze sobą nici lnianych, bawełnianych, także jedwabnych nawiniętych na specjalne szpulki zwane klockami. Wzór koronki  klockowej narysowany na kalce technicznej, usztywniony od spodu tekturą, jest przypięty szpilkami do wałka wypchanego trocinami albo płaskiej poduszeczki. Rodzaj koronki decyduje o ilości użytych klocków. Mistrzowie potrafią okiełznać ponad 100 par!

Różnorodne techniki swobodnego łączenia elementów koronki klockowej inspirują do tworzenia zaskakujących, abstrakcyjnych form dekoracyjnych, zachwycając bogactwem, subtelną i oryginalną kompozycją. Szlachetne koronki zapisywano w testamentach, dziś najcenniejsze trafiają do muzeów, kolekcjonerów i na wybiegi haute couture.

Do udziału w spotkaniu zapraszamy osoby w każdym wieku! …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. Dofinansowano ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Więcej informacji na: www.dolnyslaskwita.pl i www.laboratoroiumdesignuisztuki.pl …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. Więcej o Fundacji OPEN MIND znajdziecie >>>>>> TUTAJ

Prowadzący: Bożena Kędzior

“Tak naprawdę od zawsze robiłam coś co było związane z igłą i nićmi. Swoją pierwszą pracę wspominam na wesoło, ale wtedy nie było mi do śmiechu. Cerowanie skarpetek, w II klasy szkoły podstawowej na zajęcia pt. Prace ręczne, prowadzone przez “mistrza robótek” nauczyciela-wychowawcę (zresztą wspaniałego polonistę). Siedziałam nie wiem czemu w łazience, na szklance miałam naciągnięta dziurawą skarpetkę, cerowałam dwoma kolorami i nie wiedzieć czemu płakałam ( dostałam 5 ). Po tym incydencie było już tylko lepiej. Dziś wykonuję różne rzeczy bardzo różnymi technikami obrusy i serwety haftem płaskim, hardangerem, klockami, szydełkiem ozdabiam bluzki i sukienki różnymi haftowanymi kwiatami, wyszywam krzyżykowe obrazy oraz robię swetry i inne części garderoby na drutach. Lubię tworzyć coś nowego, niepowtarzalnego, bardzo mnie to uspakaja (polecam zamiast Valeriany- robótki ręczne).”

Cena:

DARMOWE

Ilość miejsc:

12

Miejsce wydarzenia:

CRZ Krzywy Komin, Dubois 33-35A, Wrocław

ZAPISY ZAMKNIĘTE