Mali Odkrywcy – duże odkrycia. Warsztaty filozoficzne | KREATYWNE WAKACJE W CRZ KRZYWY KOMIN

06-24.08.2018, 7:30-16:30

Przede wszystkim zabawa, zagadki i odkrycia! Nowe sytuacje, nowe wyzwania. Poszukiwanie tajemniczych butelek, skrzynie pełne skarbów, odpowiedzi na paradoksalne pytania 😉

Dlaczego warto uczyć dzieci filozoficznego myślenia? Współczesny świat oferuje nam wielość informacji, czy wszystkie są nam potrzebne? W jaki sposób możemy nauczyć się rozróżnienia pomiędzy wiedzą wartościową, a treściami przesyconymi konsumpcyjnym nastawieniem do rzeczywistości? Zaletą prowadzenia dyskusji z dziećmi jest rozwój samodzielnego myślenia, poprzez zadawanie pytań. Podczas warsztatów będziemy wykorzystywać metodę Lipmana, która pozwala na wykształcenie u dzieci umiejętności samodzielnego myślenia i publicznego wypowiadania się. Dyskusje łączymy z zabawa w formie plastycznych animacji i teatralnych inscenizacji. Atmosfera wzajemnego szacunku pozwala na budowanie partnerskiej relacji z dziećmi opartej na szacunku do ich wypowiedzi. Celem warsztatu jest rozwój umiejętności twórczego myślenia, a także zbudowanie poczucia pewności siebie.

Oferta skierowana dla dzieci od 7 do 13 lat.

TURNUS I       06-10 sierpnia 2018 TURNUS II      20-24 sierpnia 2018     warstzaty_filozoficzne

Omawiane tematy: Listy z przeszłości – co mówią nam wielcy filozofowie? Dlaczego Platon nie został hydraulikiem, czyli o co chodzi w filozofii? Spotkanie z paradoksami logicznymi: czy można wyprzedzić żółwia i czy kłamca zawsze kłamie? Spotkanie z epistemologia, czyli czy na pewno wiemy, która jest godzina? Spotkanie z etyka – kłamstwo, co to takiego? Uczucia: co to takiego? Wartości: co to takiego?


SZCZEGÓŁOWY PLAN DNIA WARSZTATOWEGO PONIEDZIAŁEK. Listy z przeszłości – co mówią nam wielcy filozofowie?

Podczas zajęć uczestnicy poszukują tajemniczych butelek, w których znajdują się listy od dawnych filozofów. Odczytywanie wiadomości połączone jest z bajką animacyjną. W kolejnym etapie uczestnicy tworzą kukiełki przedstawiające starożytnych myślicieli. Stworzone postacie będą głównymi aktorami filozoficznego przedstawienia.

WTOREK. Spotkanie z paradoksami logicznymi: czy można wyprzedzić żółwia i czy kłamca zawsze kłamie?

W kolejnym dniu warsztatów dzieci odnajdują w starej, zakurzonej skrzyni zestaw zagadek logicznych. W kolejnym etapie najmłodsi tworzą własne zagadki, które będą elementem wielkiej gry na terenie Krzywego Komina.

ŚRODA. Ja - co to takiego?

Na zajęciach uczestnicy będę mogli zmierzyć się z podstawowym pytaniem natury egzystencjalnej, czyli: kim jestem? Uczestnicy zmierzą się z próbą stworzenia własnego autoportretu.

CZWARTEK. Spotkanie z epistemologią - czyli czy na pewno wiemy, która jest godzina?

Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z tajemniczym słowem: epistemologia. Następnie przeprowadzona zostanie debata na temat ludzkich zmysłów. W jaki sposób człowiek widzi, słyszy, czuje zapachy? Czy można zrobić próbnik kolorów dla osób niewidomych? Podsumowaniem tego dnia warsztatów będzie próba stworzenia rozmaitych iluzji wzrokowych.

PIĄTEK. Spotkanie z etykę – kłamstwo, co to takiego?

Na zajęciach dzieci będą mogły zapoznać się z historią Pinokia, który jest specjalista od... kłamstwa. Czym właściwie ono jest i czy zawsze należy mówić prawdę?

IMGP2892 11751890_IMGP2900 Co obejmuje cena?
  • fantastycznych prowadzących i animatorów
  • warsztaty i kreatywne animacje
  • wodę, soki i ciepłe napoje podczas warsztatów
  • wyżywienie

CENA:

1) 590 zł cena cyklu/turnusu. Przy zapisie rodzeństwa otrzymasz 80 zł rabatu od całości kwoty

2) 125 zł za cały jeden dzień

3) Możesz zapisać swoje dziecko na pojedynczy warsztaty – 59 zł (+ możliwość wykupienia posiłku 12 zł)

4) Godziny w jakich Twoje dziecko będzie z nami ustalasz Ty!

RAMOWY PLAN DNIA WARSZTATOWEGO

07:30 – 09:00      zbiórka, zabawy integracyjne, śniadanko

09:00 – 10:00      zajęcia kreatywne, wyjścia na dwór, zabawy ruchowe, cz. 1

10:00 -12:00       zajęcia warsztatowe cz.1

12:00 – 12:30     przerwa w zajęciach, zabawy ruchowe, czas na przekąskę

12:30 – 14:00     zajęcia warsztatowe cz.2

14:00 – 14:30     przerwa na posiłek

14:30 – 15:30     zajęcia kreatywne, wyjścia na dwór, zabawy ruchowe, cz.2

15:30 – 16:00     podwieczorek

16:00 – 16:30     czas absolutnie freestyle 🙂

Prowadzący: Magdalena Walkowiak

Magdalena Walkowiak, z wykształcenia grafik i filozof, zawodowo: projektantka graficzna, artystka i nauczycielka. Warsztaty z pisania bajek przeprowadziła m.in. dla Małej Uczelni, czyli alternatywnej szkoły niepublicznej. Autorka bajki pt. Zwierzaki z wesołego strychu, wyróżnionej w ogólnopolskim konkursie Piórko 2015.

Cena:

590 zł 531 zł

-10% z okazji lata w pełni

Ilość miejsc:

15

Miejsce wydarzenia:

CRZ Krzywy Komin

ZAPISY ZAMKNIĘTE