MIASTO. Z WIDOKIEM NA WROCŁAWSKĄ ARCHITEKTURĘ

18.09.2021, 19.00

Zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy Jana Jerzmańskiego – laureata konkursu na plakat artystyczny (P)Arty Hard vol.2. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 18 września  2021 r. o godz. 19.00 w galerii Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin przy ul. Dubois 33-35a.

Motywem przewodnim wystawy jest plakat architektoniczny rzetelnie odzwierciedlający wrocławskie obiekty z okresów historycznych. Wrocław to pod względem architektury i urbanistyki bardzo ciekawe miejsce, niezwykle bogate źródło inspiracji. Temat miasta podsunęło samo życie. Autor urodził się i mieszka we Wrocławiu. Gdyby nie to, co oglądał zza szyb tramwaju z pewnością nie pomyślałby o studiowaniu architektury, a w dalszej perspektywie o rysowaniu i utrwalaniu krajobrazu kulturowego rodzinnego miasta.

Cykl plakatów architektonicznych składa się z dwóch serii. Pierwsza z nich (z lat 2014-19) to ujęcia budynków z lotu ptaka zgodne z teorią wieloświatów (multiverse theory) amerykańskiego fizyka Hugh Everetta. Idea ta zakłada, by odszukać taki punkt odniesienia, z którego widać jak różne światy nakładają się na siebie. Artysta odnajduje takie punkty i je rysuje – od pełnych rekonstrukcji historycznych poprzez budowle już nieistniejące łączone ze stanem obecnym, po widoki współczesne miejsc, których świetność należy już do przeszłości.

Druga seria (tworzona od 2019 r.) to ilustracje, perspektywy i plakaty architektoniczne pokazujące te same, co poprzednio obiekty, a także obrysowane zdjęcia innych wrocławskich budynków. Wśród nich znalazły się plakaty stylizowane na obrazki z epoki, w jakich te obiekty powstały. Widać tu archaizujące ornamenty i naśladownictwo w zakresie typografii historycznej.

Okres międzywojenny, na którym autor się koncentruje, we Wrocławiu pozostawił liczne realizacje architektoniczne na światowym poziomie.  Nie istniała wówczas popkultura i ten dzisiejszy zbytek polegający na nieskończonym przetwarzaniu dóbr kultury. Po przegranej Wielkiej Wojnie w Niemczech bywało po prostu biednie, a już zwłaszcza na Wschodzie, w takim Breslau. To, co artysta robi w tych plakatach to rekonstrukcja nieistniejącej historii (prawda od fikcji różni się tym, że ta druga musi być logiczna) i cieszenie się tymi budynkami tak, jakby stały w Nowym Jorku i były obiektem zainteresowania lokalnych artystów, w tym plakacistów. Przedwojenny Nowy Jork został bardzo pięknie narysowany, sfilmowany, opowiedziany. Jest nawet jego komiksowa wariacja w formie Gotham City. Taką alternatywną kulturę chciał artysta zaszczepić na swoim podwórku.


Przeczytaj

Zobacz galerię plakatów

 

Wystawa będzie czynna do 31 grudnia 2021 r w galerii CRZ Krzywy Komin. Serdecznie zapraszamy do zwiedzanie od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 17.00. 


Program realizowany jest w ramach projektu „Nasz Krzywy Komin” współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław.

Organizator: Fundacja OPEN MIND 

 

Prowadzący: Jan Jerzmański

ur. w 1983 r. we Wrocławiu, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (w 2007 r. dyplom z wyróżnieniem), od 2013 r. członek Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów. Od 2013 r. stworzył 2 serie grafik komputerowych (w tym plakatów) poświęconych wrocławskiej architekturze. Oprócz działań zawodowych i społecznych związanych z ochroną zabytków jest autorem i współautorem projektów na ok. 30 konkursów, głównie architektoniczno-urbanistycznych. Wyróżnienie w konkursie Superwizja w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Architektury (2012). Jeden z laureatów konkursu na widokówkę dla wrocławskiej Dzielnicy 4 Wyznań (2013 r.). W 2020 r. zwycięzca 2. edycji konkursu (P)arty Hard, którego owocem ma być indywidualna wystawa. Autor zwycięskiego plakatu w międzynarodowym konkursie na plakat dla Poznania (2020 r.) oraz plakatu wyróżnionego w 2. edycji konkursu w ramach gdyńskiego festiwalu "Miasto Słowa" (2021 r.). Kilkadziesiąt jego prac wydano jako widokówki i/lub plakaty.

Cena:

DARMOWE

Miejsce wydarzenia:

CRZ Krzywy Komin

ZAPISZ SIĘ

informacja o zapisach
w treści opisu warsztatów