KASZKIETY I BERETY. Bezpłatny warsztat modystki

05.12.2021, 10:00-15:00

Marzy Ci się wyjątkowe nakrycie głowy? Oryginalny beret, kaszkiet, a może bicket hat? Weź udział w bezpłatnym warsztacie, poznaj warsztat modystki i samodzielnie wykonaj wybrany model.

Pod okiem Wiesławy Gątkiewicz wybierz fason, który odda Twój styl i charakter. Dobierz, kolor, materiał i twórz!  Poczuj się jak modystka i poznaj tajniki jej pracy. Daj się porwać temu niezwykłemu rzemiosłu!

Modystka, modniarka (z fr. modiste). Zajmuje się ręcznym tworzeniem i sprzedażą nakryć głowy. W dawnych czasach nosił je każdy. Dżentelmen, dama, panna młoda, wdowa, dzieci. Dziś kapelusze, czapki, chustki, kaszkiety, fascynatory pełnią głównie funkcje ozdobne, ochronne. Kiedyś miały głównie znaczenie kulturowe. Forma, kształt, wysokość, materiał, ozdoby były odzwierciedleniem stanu cywilnego, pełnionej funkcji, przynależności do grupy społecznej, narodowościowej. Jeszcze 100 lat temu zakłady modniarskie można było spotkać niemalże na każdej ulicy, współcześnie to niezwykłe rzemiosło jak i pracownie, w których modystka ręcznie wykona nakrycie głowy, umiejętnie doradzi i dobierze model do stroju, kształtu twarzy i sylwetki znikają.

 

___________________

Na warsztat zaprasza Fundacja Open Mind w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

___________________

Uwaga! Powstałe podczas warsztatu prace zostaną zaprezentowane podczas wystawy „DOBRE to RZEMIOSŁO”, w dniach 11-30 grudnia 2021 r. w Klubie Pod Kolumnami (pl. Św. Macieja 21, Wrocław)

___________________
Informacje i zapisy:

https://www.dolnyslaskwita.pl
https://www.facebook.com/dolnyslaskwita
https://www.instagram.com/dolny.slask.wita

 ___________________
Projekt „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło realizowany jest do 31. grudnia 2021r. Jego najważniejszym celem jest popularyzowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, materialnego i duchowego. Projekt opiera się na przekonaniu, że „tradycyjne”, „ludowe” nie znaczy nudne. W ramach 40 działań prezentowane są wrocławskie i dolnośląskie rzemiosła, rękodzieło i sztuka, a także dolnośląskie tradycje i legendy. Na program składają się warsztaty, spotkania z artystami, rzemieślnikami, etnografami, muzealnikami, specjalistami różnych dziedzin. Wycieczki tematyczne połączone z obchodami po wystawach i warsztatami praktycznymi które przybliżą kulisy pracy artystów, mistrzów rzemiosł i tajniki często zanikających na dziś dzień zawodów, m.in. takich jak zecer, kowal, szewc, drzeworytnik, modystka, tkacz czy też ludwisarz. Są one także okazją do poznania ciekawych miejsc regionu i spotkań z niezwykłymi Dolnoślązakami!

Organizator: Fundacja Open Mind

Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary PrzybylskiPrezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Partnerzy projektu i wydarzeń: Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Huta JuliaLeśna Huta  Muzeum Papiernictwa w Duszkach-Zdroju, Szlak Ginących Zawodów, CRZ Krzywy KominConcordia Design Wrocław ,Miejska Biblioteka Publiczna i. T. Różewicza we Wrocławiu,  DCF Dolnośląskie Centrum FilmoweWrocławskie Wydawnictwo EMKAWydawnictwo Poznańskie Sp. z o. o.Nowe NadodrzeGrupakreatywni.plMuzeum Miejskie WrocławiaZamek Książ,  Edbus – przewozy osobowe, Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego „Tkacze Śląscy” 

Patroni medialni: TVP KulturaTVP 3 WrocławRadio WrocławRadio RAMGazeta WrocławskaWrocliveKocham WrocławMiejsca we Wrocławiudesignteka.plCzas na Wrocław30 minut

___________________

*Swoje prace odbierzesz po zakończeniu wystawy

___________________

Aby wziąć udział w warsztatach należy zapisać się poprzez formularza internetowy, a także dokonać wpłaty kaucji w wysokości 30 zł, która zostanie zwrócona zgodnie z zaakceptowanym  w procesie rekrutacji regulaminem udziału w bezpłatnych warsztatach.

Prowadzący: Wiesława Gątkiewicz

Ukończyła Wyższą Szkołę Zarządzania i Bankowości w Poznaniu na kierunku prawo i administracja. Przez wiele lat pełniła funkcję Specjalisty ds. organizacji zarzadzania w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej we Wrocławiu. Po przejściu na emeryturę zaangażowana w rozmaite działania społeczne. Obecnie prowadzadzi zajęcia z zakresu obsługi komputera dla osób 50+. Posiada Europass Mobilność – Erasmus + wydany w 2016 i 2017 potwierdzający umiejętności edukatorskie i trenerskie w zakresie nowoczesnych narzędzi ICT. Miłośniczka sztuki, psychologii, socjologii i historii.

Cena:

DARMOWE

30 zł zwrotna zaliczka

Ilość miejsc:

8

Miejsce wydarzenia:

Concordia Design Wrocław, Wyspa Słodowa 7

ZAPISY ZAMKNIĘTE