Przed nami kolejne warsztaty organizowane w ramach projektu "Trampolina do kultury". Tym razem zajmiemy sie zagadnieniem placemakingu, czyli tworzenia atrakcyjnych miejsc w przestrzeni miasta. Zapraszamy na kreatywny weekend do CRZ Krzywy Komin!
Wspólnie zastanowimy się nad tym, czy wielkie miasta mogą być przyjazne mieszkańcom. W czym tkwi sekret miejsc, które tętnią życiem przez okrągły rok? Kim jest lokalny ekspert i jaki ma wpływ na otaczającą go przestrzeń?
Wiedza mieszkańców stanowi jeden z fundamentów prawidłowego kreowania miast, zwłaszcza przestrzeni publicznych. Podczas spotkania poznamy tajniki placemakingu, czyli tworzenia Miejsc, w których dobrze się żyje.
W sobotę zastanowimy się nad atrakcyjnymi miejscami w mieście, spróbujemy określić ich tożsamość i rolę w tkance miejskiej. Poznamy rodzaje zależności przestrzennych, które wpływają na ich jakość i popularność. Porozmawiamy o tym, w jakim stopniu mieszkańcy mogą wpływać na otaczającą przestrzeń i czy posiadamy administracyjne mechanizmy wspierające chęci i pomysły. Wspólnie stworzymy sąsiedzki kolaż wymarzonej miejscówki, który stanie się inspiracją do dalszego działania.
Podczas niedzielnego spaceru wykorzystamy zdobytą wiedzę w praktyce. Przyjrzymy się dokładnie Nadodrzu i przeanalizujemy jego potencjał. Wykorzystamy w tym celu specjalne kwestionariusze do analiz terenowych. Tworzenie zrównoważonego, bezpiecznego i szczęśliwego miasta to długi proces, który możemy rozpocząć my – mieszkańcy. Podczas rewitalizacji, w dobie obecnych zmian na świecie przydatne mogą okazać się tymczasowe sposoby zagospodarowania. Spróbujemy stworzyć wizję dla jednej z nadodrzańskiej ulicy i zastanowimy się, jak zmienić tą przestrzeń w Miejsce Sąsiedzkie!
Podsumowaniem warsztatów stanie się broszura, mogąca być punktem wyjścia przy kolejnych etapach inwestycyjnych i rewitalizacyjnych.
Na warsztaty składa się 8 godzin zegarowych teorii i praktyki.
- 24 października, godz. 11:00-15:00
- 25 października, godz. 11:00-15:00
Zapis obowiązuje na cały cykl warsztatów.
Serdecznie zapraszamy!
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
* Aby wziąć udział w warsztatach należy zapisać się poprzez formularz internetowy, a także dokonać wpłaty kaucji w wysokości 30 zł, która zostanie zwrócona po zajęciach (szczegóły zostaną podane w procesie rekrutacji).
............................................................................................................................................................................................................................................................................
Warsztaty są częścią programu pracowni Kultura Przestzreni Miejskiej. Zajęcia poświęcone są zrozumieniu przestrzeni miejskiej jako miejsca zaistnienia zjawisk kulturalnych, a także poszczególnych elementów, które się na nią składają. Działanie w dużej mierze wykorzystuje przestrzeń lokalną osiedla Nadodrze, dzięki czemu nie tylko przyczynia się do lepszego zrozumienia przez mieszkańców miejsca ich zamieszkania, ale również stwarza potencjał do poprawy jakości przestrzeni osiedlowej i rewitalizacji poprzez kulturę.
Wszystkie prace powstałe w ramach projektu "Trampolina do kultury" pozostają w posiadania Fundacji OPEN MIND. Będziecie mieli okazję zobaczyć efekty swojej pracy podczas grudniowej wystawy podsumowującej projekt w CRZ Krzywy Komin.
Projekt „Trampolina do kultury” dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
...................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
*** Zadbajmy wspólnie o nasze zdrowie:) Sprawdź jak przygotować się do wizyty w Krzywym Kominie. Garść przydatnych informacji!
Szanowni Państwo informujemy o wzmożonych środkach ostrożności i zasadach sanitarnych obowiązujących w CRZ Krzywy Komin:
- Każda osoba wchodząca do budynku ma obowiązek zdezynfekować ręce (pojemniki z płynem dezynfekującym znajdują się w widocznym miejscu).
- W obiekcie jest stały dostęp do płynu dezynfekującego dla odwiedzających.
- Wszystkie sale są regularnie wietrzone, sprzątane i dezynfekowane.
- Prowadzący warsztaty znają procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19.
- Osoby wchodzące do budynku mają obowiązek zakrywania ust i nosa.
- Liczebność grup dostosowana jest do aktualnych zaleceń Ministra Zdrowia.
- W warsztatach mogą uczestniczyć jedynie osoby niewykazujące objawów COVID-19.