SĄSIEDZIE, ZMIEŃMY TO MIEJSCE. WARSZTATY PLACEMAKINGOWE

24-25.10.2020, 11:00-15:00

Przed nami kolejne  warsztaty organizowane w ramach projektu "Trampolina do kultury".  Tym razem  zajmiemy sie zagadnieniem placemakingu, czyli tworzenia atrakcyjnych miejsc w przestrzeni miasta. Zapraszamy na kreatywny weekend do CRZ Krzywy Komin!

Wspólnie zastanowimy się  nad tym, czy wielkie miasta  mogą być przyjazne mieszkańcom.  W czym tkwi sekret miejsc, które tętnią życiem przez okrągły rok? Kim jest lokalny ekspert i jaki ma wpływ na otaczającą go przestrzeń?

Wiedza mieszkańców stanowi jeden z fundamentów prawidłowego kreowania miast, zwłaszcza przestrzeni publicznych. Podczas spotkania poznamy tajniki placemakingu, czyli tworzenia Miejsc, w których dobrze się żyje.

W sobotę zastanowimy się nad atrakcyjnymi miejscami w mieście, spróbujemy określić ich tożsamość i rolę w tkance miejskiej. Poznamy rodzaje zależności przestrzennych, które wpływają na ich jakość i popularność. Porozmawiamy o tym, w jakim stopniu mieszkańcy mogą wpływać na otaczającą przestrzeń i czy posiadamy administracyjne mechanizmy wspierające chęci i pomysły. Wspólnie stworzymy sąsiedzki kolaż wymarzonej miejscówki, który stanie się inspiracją do dalszego działania.

Podczas niedzielnego spaceru wykorzystamy zdobytą wiedzę w praktyce. Przyjrzymy się dokładnie Nadodrzu i przeanalizujemy jego potencjał. Wykorzystamy w tym celu specjalne kwestionariusze do analiz terenowych. Tworzenie zrównoważonego, bezpiecznego i szczęśliwego miasta to długi proces, który możemy rozpocząć my – mieszkańcy. Podczas rewitalizacji, w dobie obecnych zmian na świecie przydatne mogą okazać się tymczasowe sposoby zagospodarowania. Spróbujemy stworzyć wizję dla jednej z nadodrzańskiej ulicy i zastanowimy się, jak zmienić tą przestrzeń w Miejsce Sąsiedzkie!

Podsumowaniem warsztatów stanie się broszura, mogąca być punktem wyjścia przy kolejnych etapach inwestycyjnych i rewitalizacyjnych.

Na warsztaty składa się 8 godzin zegarowych teorii i praktyki.

  • 24 października, godz. 11:00-15:00
  • 25 października, godz. 11:00-15:00

Zapis obowiązuje na cały cykl warsztatów.

Serdecznie zapraszamy!

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

............................................................................................................................................................................................................................................................................

Warsztaty są częścią programu pracowni Kultura Przestzreni Miejskiej. Zajęcia poświęcone  są zrozumieniu przestrzeni miejskiej jako miejsca zaistnienia zjawisk 
kulturalnych, a także poszczególnych elementów, które się na nią składają. Działanie w dużej
 mierze wykorzystuje przestrzeń lokalną osiedla Nadodrze, dzięki czemu nie tylko przyczynia się 
do lepszego zrozumienia przez mieszkańców miejsca ich zamieszkania, ale również stwarza 
potencjał do poprawy jakości przestrzeni osiedlowej i rewitalizacji poprzez kulturę.

Wszystkie prace powstałe w ramach projektu "Trampolina do kultury" pozostają w posiadania Fundacji OPEN MIND. Będziecie mieli okazję zobaczyć efekty swojej pracy podczas grudniowej wystawy podsumowującej projekt  w CRZ Krzywy Komin.

Projekt „Trampolina do kultury” dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

...................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

*** Zadbajmy  wspólnie o nasze zdrowie:) Sprawdź jak przygotować się do wizyty w Krzywym Kominie. Garść przydatnych informacji!

Szanowni Państwo informujemy o wzmożonych środkach ostrożności i zasadach sanitarnych obowiązujących w CRZ Krzywy Komin:

  • Każda osoba wchodząca do budynku ma obowiązek zdezynfekować ręce (pojemniki z płynem dezynfekującym znajdują się w widocznym miejscu).
  • W obiekcie jest stały dostęp do płynu dezynfekującego dla odwiedzających.
  • Wszystkie sale są regularnie wietrzone, sprzątane i dezynfekowane.
  • Prowadzący warsztaty znają procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19.
  • Osoby wchodzące do budynku mają obowiązek zakrywania ust i nosa.
  • Liczebność grup dostosowana jest do aktualnych zaleceń Ministra Zdrowia.
  • W warsztatach mogą uczestniczyć jedynie osoby niewykazujące objawów COVID-19.

Prowadzący: Natalia Bańdo

Wrocławianka, architektka krajobrazu i planistka. Współzałożycielka kolektywu grupa doprzodu oraz członkini Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu. Jej misją jest projektowanie szczęśliwych miast w połączeniu z rozwiązaniami opartymi na naturze (NBS). Intryguje ją duch miejsca i przestrzenie tętniące życiem. Od 2013 zaangażowana w placemaking dwóch wrocławskich parków wspólnotowych – Parku Mamuta i Parku Tysiąclecia. Autorka parkowych projektów w ramach Mikrograntów Strefy Kultury Wrocław. W wolnych chwilach włóczy się po świecie, poszukując inspiracji do działania. Dolnośląską naturę odkrywa podczas mikrowypraw.

Prowadzący: Małgorzata Smołka

Architekt krajobrazu, absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Od 2013 roku zaangażowana w projekty partycypacyjne związane z architekturą krajobrazu – "Park Mamuta" powstały we Wrocławiu oraz krakowskie projekty placemakingowe takie, jak "Superścieżka" czy "Park Reduta". Wspiera i bierze udział w lokalnych inicjatywach społecznych na rzecz ochrony krajobrazów naturalnych i poprawy jakości przestrzeni zurbanizowanych. Stara się odzwierciedlać zamiłowanie do dzikiej przyrody oraz ekologii w swoich projektach.

Cena:

DARMOWE

Ilość miejsc:

10

Miejsce wydarzenia:

CRZ Krzywy Komin

ZAPISY ZAMKNIĘTE