SKŁADANIE I ŁAMANIE TEKSTÓW

05.10.2019, 13:00-14:30

Poznaj tajniki drukarskiej tradycji! 

W trakcie warsztatów cyklu Kultura Książki uczestnicy będą mieli okazję do zapoznania się z dawnymi technikami łamania tekstów. Ale czym właściwie jest łamanie tekstów? To określenie używane w trakcie procesu wydawniczego, oznaczające formatowanie strony poprzez umieszczanie zawartej na niej treści w kolumnach. Dzięki temu nasz tekst przybiera postać książki. "Warsztaty Składanie i łamanie tekstu" mają charakter wprowadzający do dawnych, tradycyjnych technik drukarskich.

Kultura Książki to rodzinny cykl, w którym dorośli tworzą dla dzieci, ale również z dziećmi.  Uczestnicy wyruszają w podróż, jaką przemierza opowieść, by trafić w ręce małego czytelnika. Podczas warsztatów wyjściowa historia jest twórczo przekształcana, ilustrowana, drukowana i oprawiana, by na końcu powstał jedyny w swoim rodzaju egzemplarz książki.

Zajęcia odbywają się w Drukarni pod adresem ul. Otwarta 12 Wrocław.

Warsztaty przeznaczone są zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Serdecznie zapraszamy!

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Obowiązują zapisy (dziecko+opiekun lub para dorosłych)

.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Warsztaty są częścią programu pracowni Kultura Książki. To cykl wielopokoleniowych warsztatów tworzenia książki pod okiem specjalistów z zakresu edytorstwa oraz mistrzów dawnych zawodów, takich jak introligator, poligraf, typograf, drukarz.

Wszystkie prace powstałe w ramach projektu "Trampolina do kultury" pozostają w posiadania Fundacji OPEN MIND. Będziecie mieli okazję zobaczyć efekty swojej pracy podczas grudniowej wystawy podsumowującej projekt 14.12.2019. w CRZ Krzywy Komin.

Projekt „Trampolina do kultury” dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Prowadzący: Maciej Zarański

Absolwent Technikum Poligraficznego w Nowej Rudzie, pierwszej szkoły poligraficznej w powojennej Polsce założonej w 1946 roku. Ukończył klasę o kierunku „zecer - maszynista typograficzny” w 1993 roku, jako jeden z pięciu ostatnich drukarzy typograficznych. Od 2017 roku jego fundacja Klub Innowatora, przejęła nadodrzańską drukarnię „Typodruk”, założoną na początku lat osiemdziesiątych, co czyni ją jednym z najdłużej działających zakładów poligraficznych posługującym się „gutenbergowską” techniką. Maciej Zarański jest również autorem samodzielnie wydającym książki. Wspiera działalność selfpublisherów poprzez organizację Targów Książki Niezależnej i Artystycznej NISZA”.

Cena:

DARMOWE

Ilość miejsc:

5 par

Miejsce wydarzenia:

Drukarnia ul. Otwarta 12, Wrocław

ZAPISY ZAMKNIĘTE