SKŁADANIE I ŁAMANIE TEKSTÓW - WARSZTATY ONLINE

27.11.2020, 18:00

Poznaj tajniki drukarskiej tradycji! 

Tym razem w formie online  przeniesiemy się w wyjątkowe miejsce na mapie nadodrzańskiego rzemiosła do Drukarni Otwarta 12, by poznać tajniki drukarskiej tradycji! Omówione zostaną dawne techniki łamania tekstów. To określenie używane w trakcie procesu wydawniczego, oznaczające formatowanie strony poprzez umieszczanie zawartej na niej treści w kolumnach. Dzięki temu nasz tekst przybiera postać książki. „Warsztaty Składanie i łamanie tekstu” mają charakter wprowadzający do dawnych, tradycyjnych technik drukarskich.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Warsztaty są częścią programu pracowni Kultura Książki. Kultura Książki to cykl bezpłatnych warsztatów tworzenia książek od postaw. Uczestnicy wyruszają w podróż, jaką przemierza opowieść, by trafić w ręce czytelnika. Pod okiem mistrzów liternictwa, druku i sztuki introligatorskiej powstanie jedyny w swoim rodzaju egzemplarz książki.

Projekt „Trampolina do kultury” dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

[video src="https://www.krzywykomin.pl/videos/1.mp4" /]

Prowadzący: Maciej Zarański

Absolwent Technikum Poligraficznego w Nowej Rudzie, pierwszej szkoły poligraficznej w powojennej Polsce założonej w 1946 roku. Ukończył klasę o kierunku „zecer - maszynista typograficzny” w 1993 roku, jako jeden z pięciu ostatnich drukarzy typograficznych. Od 2017 roku jego fundacja Klub Innowatora, przejęła nadodrzańską drukarnię „Typodruk”, założoną na początku lat osiemdziesiątych, co czyni ją jednym z najdłużej działających zakładów poligraficznych posługującym się „gutenbergowską” techniką. Maciej Zarański jest również autorem samodzielnie wydającym książki. Wspiera działalność selfpublisherów poprzez organizację Targów Książki Niezależnej i Artystycznej NISZA”.

Cena:

DARMOWE

ZAPISY ZAMKNIĘTE