W innym świetle

29.08.2015, 11:00 - 14:00

Uświadomienie dzieciom   jak ważne w otaczającym je środowisku są sztuczne źródła światła. Jak światło wpływa na nasze samopoczucie, umożliwia pracę, chroni nas przed ciemnością i daje poczucie bezpieczeństwa. Zapoznanie dzieci  (w paru słowach) z historią oświetlenia występującego w naszych domach. W końcu wspólne zaprojektowanie i wykonanie lampionu, który nie tylko będzie pięknie wyglądał ale i zachwyci wszystkich swoją oryginalnością.   Podczas warsztatów postaramy się nauczyć podstaw „projektowego” myślenia i spojrzenia na świat. Zwrócimy uwagę na to  by pamiętać o funkcji podczas projektowania, będziemy też się przy tym wszystkim świetnie bawić.

Program warsztatów

Wstęp:

Na początku, przed właściwą  prezentacji stworzenie wspólnie z dziećmi mind map dotyczącego światła :

  • Krótka prezentacja przybliżająca różnorodność lamp i lampionów, krótka historia sztucznych źródeł światła oraz ich pochodzenie.
  • Fotograficzne przykłady pięknych lamp i lampionów.
  • Zwrócenie uwagi na to, że w kulturach azjatyckich nastrojowe oświetlenie jest najważniejszą cechą każdej uroczystości.
  • Przykłady z całego świata , min. Hinduskich glinianych lamp, chińskich malowanych papierowych latarni, wietnamskich lampionów z jedwabiu, które według wierzeń przynoszą szczęście i dobrobyt.

Przebieg ćwiczenia warsztatowego:

I. Podzielenie dzieci na małe grupy (zależnie od ilości dzieci, 2-4)

II. Zaprojektowanie własnego lampionu na kartkach papieru, próba zwizualizowania swojego pomysłu i dyskusja o nim z pozostałą częścią grupy.

III. Z pomocą prowadzących warsztaty  ustalenie , który projekt ma zostać zrealizowany (przy trudnym wyborze, połączenie najlepszych cech kilku pomysłów).

IV. Wykonanie lampionu z pomocą prowadzących, przy użyciu dostępnych materiałów.

V. Poszczególne grupy podsumowują efekty swojej pracy – zaprojektowane i wykonane lampiony uzasadniają podjęte decyzje. Przy użyciu latarek prezentują jakie efekty świetlne można uzyskać korzystając z wykonanych źródeł światła.

VI. Podsumowanie prowadzących – uporządkowanie i uzupełnienie informacji, zebranie wniosków.

Potrzebne materiały:

Część projektowa:

ołówki, bloki techniczne

Część warsztatowa:

brystole, sznurki, klei, taśmy klejące, ostre nożyczki, nożyki, koniecznie źródła światła- lampy, latarki.

Cena:

DARMOWE

Miejsce wydarzenia:

CRZ Krzywy Komin, Dubois 33-35a, Wrocław

ZAPISZ SIĘ

informacja o zapisach
w treści opisu warsztatów