Warsztaty dla młodzieży w Pawilonie Czterech Kopuł

08.10.2016, 13:00-14:30

KIDS DESIGN SPACE – dzieci projektują przestrzeń Termin: 8 października 2016 (SOBOTA) Godzina: 13:00-14:30 Etap: DOŚWIADCZANIE Grupa tematyczna: ILUSTRACJA Wiek dzieci: 11-14 lat Miejsce: Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł (ul. Wystawowa 1) Organizator: Fundacja Open Mind Zajęcia bezpłatne!

Podczas zajęć uczestnikom pokazane zostaną trzy ilustracje Jana Lebensteina do "Folwarku zwierzęcego" George'a Orwella. Przyjrzymy się im uważnie przy użyciu viewfindera, dzięki któremu łatwiej będzie się skoncentrować, skupić uwagę na szczegółach i wychwycić jak najwięcej elementów. Następnie porozmawiamy o tym, co widzimy, spróbujemy to opisać. Pierwsze zadanie ma przede wszystkim na celu uczenie uważnego oglądania.

Następnie uczestnicy dobiorą się w pary, a ich zadaniem będzie wspólnie poszukać odpowiedzi na pytanie: "jaką historię zilustrował Jan Lebenstein?". Chodzi o proces odwrotny - Orwell napisał powieść, a prawie trzydzieści lat później malarz ją zilustrował; w tym przypadku młodzież sama spróbuje wymyślić historię zobrazowaną przez artystę. Gdy pary będą gotowe, podzielą się swoimi pomysłami na forum. Ćwiczenie ma na celu pobudzanie wyobraźni, "zmusza" do kreatywnego myślenia.

W dalszej części prowadząca przeczyta na głos fragmenty "Folwarku...", do których Lebenstein zrobił ilustracje. Porozmawiamy o tym, czy mu się to udało i dlaczego. Czy podoba nam się sposób, w jaki artysta postanowił przedstawić bohaterów powieści? Jak bardzo intuicje i pomysły (te z poprzedniego ćwiczenia) odpowiadają opisanym przez pisarza historiom?

Ostatnie zadanie nosi nazwę "Przed i po". Uczestnicy wymyślili już własne historie i poznali fragmenty powieści. Otrzymają teraz reprodukcję grafiki Lebensteina (do wyboru jedna z trzech) wklejoną na środku kartki - z wolnym miejscem z lewej i prawej strony. Zadanie polega na narysowaniu tego, co wydarzyło się przed, a co po zdarzeniu ukazanym na ilustracji. Ponownie chodzi o kreatywne myślenie, a także o przyjemność z rysowania i wymyślania - tworzenia własnej narracji.

Projekt "KIDS DESIGN SPACE - dzieci projektują przestrzeń" jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. logoski-dla-Asi

Prowadzący: Alicja Abramowicz

Rocznik '92. Absolwentka wrocławskiego kulturoznawstwa. Pracuje jako edukatorka muzealna w Pawilonie Czterech Kopuł.

Cena:

DARMOWE

Ilość miejsc:

18

Miejsce wydarzenia:

Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł (ul. Wystawowa 1)

ZAPISY ZAMKNIĘTE