WITRAŻ DLA POCZĄTKUJĄCYCH! Warsztat bezpłatny.

28.11.2021, 11:00-14:00

Fundacja OPEN MIND zaprasza do świata pełnego światła i kolorów. Pod skrzydłami artystycznego duetu Doroty Kabiesz-Niemiec i Patrycji Niemiec uczestnicy krok po kroku zostaną wprowadzeni w arkana sztuki tworzenia witrażu w słynnej technice Tiffany`ego.

Warsztat jest doskonałą okazją do rozpoczęcie fascynującej przygody z artystyczną obróbką szkła i tworzeniem witraży. Podczas zajęć uczestnicy przekonają się, że nie trzeba być artystą, aby wykreować efektowne dzieło. Szkło jest wyjątkowym materiałem dzięki, któremu można stworzyć niesamowite prace artystyczne.

Zajęcia będą okazją do poznania tajników techniki Tiffany’ego i własnoręcznego wykonania witrażu. Zapoznania się z narzędziami niezbędnymi do pracy, przejścia ścieżkę od projektowania wzorów, poprzez malowanie na szkle po obróbkę szkła. Dzięki temu doświadczeniu uczestnicy zobaczą, że nie muszą pięknie rysować aby stworzyć swoje małe dzieło sztuki. Prowadzące pokażą jak tworzyć w tej niezwykle oryginalnej i efektownej technice, dającej dużo satysfakcji i pozwalającej każdemu na stworzenie niesamowitych prac artystycznych. Jedynym ograniczeniem będzie tylko wyobraźnia bo o całą resztę zadba pracownia szkła artystycznego Oszkloona.

Witrażownictwo jest pochodną mozaiki – to znana od wieków sztuka łączenia barwnych kawałków szkła za pomocą ołowianych listew stosowana głównie w budownictwie sakralnym. Znana już w starożytności technika witrażu, rozpowszechniona w średniowieczu,  rozwinęła się w architekturze gotyckiej, by swój największy swój rozkwit przeżyć na przełomie XIX i XX wieku, w okresie secesji. W tym czasie amerykański artysta Louis Comfort Tiffany, złamał znaną dotychczas tradycję tworzenia witraży. „Wynalazł nowy rodzaj szkła, tak zwane szkło opakowe (nieprzeźroczyste i pólprzeźroczyste), oraz szkło irydyzowane (słynne szkło Favrile). Na jednej tafli szklanej łączył kilka kolorów, które przenikały się nawzajem i tworzyły smugi. Dzięki temu mógł ograniczyć malowanie szkła, a wiele detali oddawał przez dobór odpowiednich fragmentów szkła. Zabieg ten dodawał lekkości kompozycji witraży, przy zachowaniu głębi koloru wynikającego z barwienia szkła w masie. Tiffany wprowadził także nową, trwalszą i bardziej finezyjną, technikę łączenia szkieł witrażowych – przez owijanie elementów folią miedzianą i lutowanie cyną”*

*Żródło: Wikipedia

Uwaga! Powstałe podczas warsztatu prace zostaną zaprezentowane podczas wystawy „DOBRE to RZEMIOSŁO”, która odbędzie się we Wrocławiu, w dniach 11-30 grudnia 2021 r. Ich odbiór będzie możliwy możliwy dopiero po zakończeniu wystawy! Do zobaczenia w Klubie Pod Kolumnami (pl. Św. Macieja 21, Wrocław)

 ___________________
Warsztat realizowany jest w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 
___________________
Informacje i zapisy:

https://www.dolnyslaskwita.pl
https://www.facebook.com/dolnyslaskwita
https://www.instagram.com/dolny.slask.wita

 ___________________
Projekt „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło realizowany jest do 31. grudnia 2021r. Jego najważniejszym celem jest popularyzowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, materialnego i duchowego. Projekt opiera się na przekonaniu, że „tradycyjne”, „ludowe” nie znaczy nudne. W ramach 40 działań prezentowane są wrocławskie i dolnośląskie rzemiosła, rękodzieło i sztuka, a także dolnośląskie tradycje i legendy. Na program składają się warsztaty, spotkania z artystami, rzemieślnikami, etnografami, muzealnikami, specjalistami różnych dziedzin. Wycieczki tematyczne połączone z obchodami po wystawach i warsztatami praktycznymi które przybliżą kulisy pracy artystów, mistrzów rzemiosł i tajniki często zanikających na dziś dzień zawodów, m.in. takich jak zecer, kowal, szewc, drzeworytnik, modystka, tkacz czy też ludwisarz. Są one także okazją do poznania ciekawych miejsc regionu i spotkań z niezwykłymi Dolnoślązakami!

Organizator: Fundacja Open Mind

Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary PrzybylskiPrezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Partnerzy projektu i wydarzeń: Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Huta JuliaLeśna Huta  Muzeum Papiernictwa w Duszkach-Zdroju, Szlak Ginących Zawodów, CRZ Krzywy KominConcordia Design Wrocław ,Miejska Biblioteka Publiczna i. T. Różewicza we Wrocławiu,  DCF Dolnośląskie Centrum FilmoweWrocławskie Wydawnictwo EMKAWydawnictwo Poznańskie Sp. z o. o.Nowe NadodrzeGrupakreatywni.plMuzeum Miejskie WrocławiaZamek Książ,  Edbus – przewozy osobowe, Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego „Tkacze Śląscy” 

Patroni medialni: TVP KulturaTVP 3 WrocławRadio WrocławRadio RAMGazeta WrocławskaWrocliveKocham WrocławMiejsca we Wrocławiudesignteka.plCzas na Wrocław30 minut

Prowadzący: Oszkloona

Oszkloona to pracownia szkła artystycznego, która mieści we Wrocławiu przy ulicy Ptasiej 9 na Nadodrzu. Prowadzą ją absolwentki wrocławskiej ASP, Wydziału Ceramiki i Szkła Dorota i Marta. Artystki pracują w technice fusingu i slumpingu oraz tworzą witraże metodą Tiffany-ego. Swoją pasją i wiedzą dzielą się z innymi na prowadzonych przez siebie warsztatach. W pracowni powstają wyroby zarówno dekoracyjne jak i użytkowe. Szkło jako tworzywo w rękach artysty jest niezwykle delikatne i wymagające, ale efekty wynagradzają trud jego przeobrażania. Świat zaklęty w szkle to światło, kolor i forma, której nie można osiągnąć w żadnym innym materiale.

Cena:

DARMOWE

30 zł zwrotna zaliczka

Ilość miejsc:

8

Miejsce wydarzenia:

Concordia Design Wrocław, Wyspa Słodowa 7

ZAPISY ZAMKNIĘTE