Wycieczka Szlakiem Rzemiosła I Duszniki Zdrój - Kudowa Zdrój

06.11.2021, 09:00-17:00

Fundacja OPEN MIND zaprasza na kreatywną wycieczkę dolnośląskim Szlakiem Rzemiosła! 6 listopada na trasie Duszniki Zdrój-Kudowa Zdrój  na uczestników czeka duża dawka historii i bezpłatnych warsztatów. Jeśli chcesz wiedzieć! Jak powstaje papier? Co jest potrzebne, by powstała książka? Kto za tym stoi? Co robi zecer? Co to jest marmoryzowanie? Koniecznie wyrusz z nami!

Pierwszym przystankiem na mapie wycieczki będzie ponad 450-letni młyn papierniczy, w którym znajduje się Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. To miejsce niezwykłe! Jedyny taki obiekt w Polsce i unikat na skalę światową.

Wizytę w Muzeum rozpoczniemy od oprowadzenia, podczas którego poznamy jego historię, zobaczymy wspaniałe eksponaty, nie zabraknie twardych faktów i zabawnych ciekawostek. Po dawce wiedzy przyjdzie czas na warsztaty, m.in. czerpania papieru. Poznamy także marmoryzowanie – technikę zdobienia papieru znaną jako ebru, marbling czy suminagashi. Wizytę w Muzeum Papiernictwa zakończymy z Panem Andrzejem Biernacikiem, który zdradzi tajniki zanikającej dziś sztuki zecerskiej i wspólnie z uczestnikami złoży  tekst dolnośląskiej legendy tą tradycyjną metodą drukarską

Kolejnym przystankiem na dolnośląskim szlaku rzemiosła będzie „Szlak Ginących Zawodów”. Miejsce, w którym zatrzymał się czas. Tutaj weźmiemy udział w warsztacie garncarskim, posmakujemy domowego chleba ze smalcem, zobaczymy chatkę ze sprzętem domowego użytku z poprzedniej epoki, odwiedzimy kuźnię, w której odbędzie się pokaz kowalstwa. Podziwiać będziemy także wiatrak Koźlak z 1902r. W zwierzyńcu znajdują się: bażanty, małpki, jelenie, kozy i wiele innych ciekawych zwierząt. 
________________________
Termin: 06.11.2021r. (sobota), godz. 09:00 – 17:00
Miejsce: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój, Kaplica Czaszek oraz Szlak Ginących Zawodów Kudowa Zdrój
________________________
Wycieczka 16+. Udział  jest bezpłatny. Organizator zapewnia transport z Wrocławia!  Godzina wyjazdu zostanie podana w procesie rekrutacji!
________________________
UWAGA!
Wszystkie prace pozostają własnością Fundacji OPEN MIND i zostaną zaprezentowane podczas wystawy „Dolnośląskie kolaże” zamykającą projekt „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło” w dniach 11-30 grudnia 2021 r. Ich odbiór będzie możliwy możliwy dopiero po zakończeniu wystawy! Szczegóły wkrótce!
________________________
Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
___________________________________________________
Projekt „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło realizowany jest do 31. grudnia 2021r. Jego najważniejszym celem jest popularyzowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, materialnego i duchowego. Projekt opiera się na przekonaniu, że „tradycyjne”, „ludowe” nie znaczy nudne. W ramach 40 działań prezentowane są wrocławskie i dolnośląskie rzemiosła, rękodzieło i sztuka, a także dolnośląskie tradycje i legendy. Na program składają się warsztaty, spotkania z artystami, rzemieślnikami, etnografami, muzealnikami, specjalistami różnych dziedzin. Wycieczki tematyczne połączone z obchodami po wystawach i warsztatami praktycznymi które przybliżą kulisy pracy artystów, mistrzów rzemiosł i tajniki często zanikających na dziś dzień zawodów, m.in. takich jak zecer, kowal, szewc, drzeworytnik, modystka, tkacz czy też ludwisarz. Są one także okazją do poznania ciekawych miejsc regionu i spotkań z niezwykłymi Dolnoślązakami!

_____________________________________
Organizator: Fundacja Open Mind
Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary PrzybylskiPrezydent Wrocławia Jacek Sutryk
Partnerzy projektu i wydarzeń: Muzeum Papiernictwa w Duszkach-ZdrojuSzlak Ginących Zawodów, CRZ Krzywy Komin, Concordia Design Wrocław ,Miejska Biblioteka Publiczna i. T. Różewicza we Wrocławiu,  DCF Dolnośląskie Centrum FilmoweWrocławskie Wydawnictwo EMKAWydawnictwo Poznańskie Sp. z o. o.Nowe NadodrzeGrupakreatywni.plMuzeum Miejskie Wrocławia, Zamek Książ,  Edbus – przewozy osobowe, Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu, Huta Julia
Patroni medialni: TVP KulturaTVP 3 WrocławRadio WrocławRadio RAMGazeta WrocławskaWrocliveKocham WrocławMiejsca we Wrocławiudesignteka.plCzas na Wrocław30 minut
_____________________________________
Aby wziąć udział w spotkaniu należy zapisać się poprzez formularz internetowy, a także dokonać wpłaty kwoty rezerwacyjnej w wysokości 30 zł, która zostanie zwrócona po zajęciach zgodnie z regulaminem (szczegóły zostaną podane w procesie rekrutacji).

Cena:

DARMOWE

30 zł zwrotna zaliczka

Ilość miejsc:

15

Miejsce wydarzenia:

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju I Szlak Ginących Zawodów w Kudowie Zdroju

ZAPISY ZAMKNIĘTE