PO NITCE DO KORONKI! Wycieczka Szlakiem Rękodzieła

27.11.2021, 09:00-17:00

Fundacja OPEN MIND zaprasza na niezwykłą wyprawę szlakiem dolnośląskiego rzemiosła i rękodzieła. 27 listopada w ramach projektu Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło na trasie Chełmsko Śląskie – Kamienna Góra – Wałbrzych, na uczestników czeka duża dawka niezwykłych opowieści, wspaniałych krajobrazów i warsztatów.

Pierwszym przystankiem na mapie wycieczki będzie Chełmsko Śląskie – zjawiskowa wioska sudeckich tkaczy. Jego historia nieodłącznie wiąże się z cystersami. W historię Chełmska Śląskiego zapisali się m.in.  zakładanymi w XVII w . osiedlami domków dla tkaczy. Za uczenie ich mieszkańców technik gospodarowania i dzierżawę domków pobierali sowite wynagrodzenie – aż 70% dochodów ze sprzedaży wyprodukowanych tkanin! 

Podczas wycieczki zobaczymy, m.in. słynne domy tkaczy zwane domami „Dwunastu Apostołów”. Do dnia dzisiejszego przetrwało 11 domów, w jednym z nich powstała Izba Tkactwa, prowadzona przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego „Tkacze Śląscy”. Poznamy także historię chełmskich tkaczy, dowiemy się jak wygląda obróbka lnu i wykonamy na krosnach czohraki.

Kolejnym punktem wyprawy będzie Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze. Wizytę rozpoczniemy od oprowadzenia po Muzeum, które posiada najbogatszą na Dolnym Śląsku kolekcję sprzętów do obróbki lnu i sprzętów tkackich. Zajrzymy do „Izby”, w której zobaczymy bogaty zestaw sprzętów domowych i narzędzi pracy służących przez wieki. miejscowej ludności Obejrzymy wyposażenie „Salonu  mieszczańskiego” -meble i sprzęty mieszczańskie, liczne portrety zamożnych kupców i przedsiębiorców przemysłu tekstylnego w Kamiennej Górze, a także wizerunki graficzne słynnych kamiennogórzan.

Na zakończenie zajrzymy do magicznego Zamku Książ w Wałbrzychu, po którym oprowadzi nas zamkowy przewodnik. Poznamy burzliwą tajemniczą historię tego niezwykłego miejsca. Będzie także słów kilka o związanej z Zamkiem Książ księżnej Daisy von Pless, która nie tylko słynęła ze swej wrażliwości w kwestiach społecznych i estetycznych. Wiele czasu i energii poświęcała także działalności na rzecz śląskiego koronkarstwa. Na zakończenie damy porwać się magii Ogrodów Światła w Zamku Książ!  Wszystkie dekoracje zostały wykonane indywidualnie tak aby podkreślić piękno miejsca i jego specyfikę.

___________________

Uwaga! Powstałe podczas warsztatu prace zostaną zaprezentowane podczas wystawy „DOBRE to RZEMIOSŁO”, która odbędzie się we Wrocławiu, w dniach 11-30 grudnia 2021 r. Ich odbiór będzie możliwy po zakończeniu wystawy! Do zobaczenia w Klubie Pod Kolumnami (pl. Św. Macieja 21, Wrocław)

___________________
Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

___________________
Informacje i zapisy:

https://www.dolnyslaskwita.pl
https://www.facebook.com/dolnyslaskwita
https://www.instagram.com/dolny.slask.wita

 ___________________
Projekt „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło realizowany jest do 31. grudnia 2021r. Jego najważniejszym celem jest popularyzowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, materialnego i duchowego. Projekt opiera się na przekonaniu, że „tradycyjne”, „ludowe” nie znaczy nudne. W ramach 40 działań prezentowane są wrocławskie i dolnośląskie rzemiosła, rękodzieło i sztuka, a także dolnośląskie tradycje i legendy. Na program składają się warsztaty, spotkania z artystami, rzemieślnikami, etnografami, muzealnikami, specjalistami różnych dziedzin. Wycieczki tematyczne połączone z obchodami po wystawach i warsztatami praktycznymi które przybliżą kulisy pracy artystów, mistrzów rzemiosł i tajniki często zanikających na dziś dzień zawodów, m.in. takich jak zecer, kowal, szewc, drzeworytnik, modystka, tkacz czy też ludwisarz. Są one także okazją do poznania ciekawych miejsc regionu i spotkań z niezwykłymi Dolnoślązakami!

Organizator: Fundacja Open Mind

Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary PrzybylskiPrezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Partnerzy projektu i wydarzeń: Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Huta JuliaLeśna Huta  Muzeum Papiernictwa w Duszkach-Zdroju, Szlak Ginących Zawodów, CRZ Krzywy KominConcordia Design Wrocław ,Miejska Biblioteka Publiczna i. T. Różewicza we Wrocławiu,  DCF Dolnośląskie Centrum FilmoweWrocławskie Wydawnictwo EMKAWydawnictwo Poznańskie Sp. z o. o.Nowe NadodrzeGrupakreatywni.plMuzeum Miejskie WrocławiaZamek Książ,  Edbus – przewozy osobowe, Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego „Tkacze Śląscy” 

Patroni medialni: TVP KulturaTVP 3 WrocławRadio WrocławRadio RAMGazeta WrocławskaWrocliveKocham WrocławMiejsca we Wrocławiudesignteka.plCzas na Wrocław30 minut

Cena:

DARMOWE

30 zł zwrotna zaliczka

Ilość miejsc:

15

Miejsce wydarzenia:

Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim I Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze IZamek Książ w Wałbrzychu

ZAPISY ZAMKNIĘTE