ZECER, CO ŻMUDNIE NA KSIĄŻKĄ ZERKA. Wycieczka szlakiem rzemiosła

06.11.2021, 09:00-14:00

Fundacja OPEN MIND zaprasza na bezpłatną kreatywną wyprawę Dolnośląskim Szlakiem Rzemiosła! 6 listopada projekt Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło wyrusza do Dusznik-Zdroju.

Ta wyprawa jest dla tych, którzy kochają odkrywać, poznawać historię i tradycje Dolnego Śląska! Chcą sprawdzić jak powstaje papier czerpany, dowiedzieć się co jest potrzebne, by powstała książka, co robi zecer i co to jest marmoryzowanie.

Pierwszym przystankiem na szlaku rzemiosła będzie ponad 450-letni młyn papierniczy, w którym znajduje się Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. To miejsce niezwykłe! Jedyny taki obiekt w Polsce i unikat na skalę światową. Wizyta w Muzeum rozpocznie się od oprowadzenia po wystawach, podczas którego poznamy jego historię, zobaczymy wspaniałe eksponaty, nie zabraknie twardych faktów i zabawnych ciekawostek. Po dawce wiedzy przyjdzie czas na warsztaty, m.in. czerpania papieru, marmoryzowania – techniki zdobienia papieru znaną także jako ebru, marbling czy suminagashi.

Wizytę w Muzeum Papiernictwa zakończymy spotkaniem z Panem Andrzejem Biernacikiem, który zdradzi tajniki zanikającej dziś sztuki zecerskiej i wspólnie z uczestnikami złoży tą tradycyjną techniką tekst wrocławskiej legendy. Wykonana praca zostanie połączona z ilustracjami stworzonymi przez dzieci podczas październikowego warsztatu „Smok Strachota w teatrze cienia”. W efekcie tej niezwykłe kooperatywy powstanie książeczka zaprezentowana podczas wystawy „Dolnośląskie kolaże” zamykającej projekt „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosła”.
________________________
Wycieczka 16+. Udział  jest bezpłatny. Organizator zapewnia transport z Wrocławia!  Godzina wyjazdu zostanie podana w procesie rekrutacji!
________________________

ZAPISY TUTAJ <<<<<<

________________________
UWAGA!
Wszystkie prace pozostają własnością Fundacji OPEN MIND i zostaną zaprezentowane podczas wystawy „Dolnośląskie kolaże” zamykającą projekt „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło” w dniach 11-30 grudnia 2021 r. Ich odbiór będzie możliwy możliwy dopiero po zakończeniu wystawy! Szczegóły wkrótce!
________________________
Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
________________________

 

Projekt „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło realizowany jest do 31. grudnia 2021r. Jego najważniejszym celem jest popularyzowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, materialnego i duchowego. Projekt opiera się na przekonaniu, że „tradycyjne”, „ludowe” nie znaczy nudne. W ramach 40 działań prezentowane są wrocławskie i dolnośląskie rzemiosła, rękodzieło i sztuka, a także dolnośląskie tradycje i legendy. Na program składają się warsztaty, spotkania z artystami, rzemieślnikami, etnografami, muzealnikami, specjalistami różnych dziedzin. Wycieczki tematyczne połączone z obchodami po wystawach i warsztatami praktycznymi które przybliżą kulisy pracy artystów, mistrzów rzemiosł i tajniki często zanikających na dziś dzień zawodów, m.in. takich jak zecer, kowal, szewc, drzeworytnik, modystka, tkacz czy też ludwisarz. Są one także okazją do poznania ciekawych miejsc regionu i spotkań z niezwykłymi Dolnoślązakami!

_____________________________________
Organizator: Fundacja Open Mind
Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary PrzybylskiPrezydent Wrocławia Jacek Sutryk
Partnerzy projektu i wydarzeń: Muzeum Papiernictwa w Duszkach-ZdrojuSzlak Ginących Zawodów, CRZ Krzywy Komin, Concordia Design Wrocław ,Miejska Biblioteka Publiczna i. T. Różewicza we Wrocławiu,  DCF Dolnośląskie Centrum FilmoweWrocławskie Wydawnictwo EMKAWydawnictwo Poznańskie Sp. z o. o.Nowe NadodrzeGrupakreatywni.plMuzeum Miejskie Wrocławia, Zamek Książ,  Edbus – przewozy osobowe, Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu, Huta Julia
Patroni medialni: TVP KulturaTVP 3 WrocławRadio WrocławRadio RAMGazeta WrocławskaWrocliveKocham WrocławMiejsca we Wrocławiudesignteka.plCzas na Wrocław30 minut
_____________________________________

Cena:

DARMOWE

Ilość miejsc:

15

Miejsce wydarzenia:

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

ZAPISY ZAMKNIĘTE